VČELÍ ROJE

Máte problém se včelím rojem? Zavolejte nejbližšího včelaře. Nemáte-li ho nebo aktuálně nemůže, zavolejte do Včelína Ořech na tel. 602614170 a my vám zdarma pomůžeme.

Pro pomoc potřebujeme vědět adresu, kde se roj nachází, kontaktní osobu s mobilním telefonem a bližší lokalizaci. Tedy možnosti a omezení přístupu k roji, jak je vysoko apod. Sběr roje obvykle trvá pár minut. U složitějších případů se musíme na místo vracet. Obvykle vyrážíme ihned. Pokud je rojů v okolí najednou více, řešíme je postupně.

S roji po okolí pomáháme formou tzv. „Rojovou pohotovosti“ již 10 let.

Včelí roje jsou nové, začínající a bující životy. Jen zatím nemají svůj domov. Tedy něco jako štěňata, koťátka nebo hříbata. Včely se přirozeně množí. Především, když na jaře vše kvete. A když už se nevejdou do úlu, rozdělí se na dvě včelstva a jedno vyletí ven. Hledat si nový domov. Ten by mohly najít v dutém stromě. Ale těch je dnes již jen velmi málo. Nebo v dutině v budově. Ty ale všichni cíleně zacpáváme. Plno rojů tak postupně hledá a chladne, až prochladne a zahyne. Pokud roj „překáží“ a zavoláte hasiče, přijedou a všechny včely zlikvidují. Nemohou jinak. Nemají včely kam dát a mají to nařízené kvůli ochraně bezpečí obyvatel. Zavolejte tedy nejbližšího včelaře, ten si se včelami poradí a zachrání je. Štěňata a hříbata také nikdo zbytečně nelikviduje jen proto, že momentálně nemají kde bydlet.

My se o roje kompletně postaráme. Odchytíme, odvezeme, oslovíme potenciální majitele, kterým mohl roj uletět apod.

Se včelím rojem nemůžeme pomoci v případě:

  • Že je usídlen v dutině domu, stromu, zdi apod.
  • Že je výš, než dosáhnou naše žebříky (7m), ale s tím jsme se zatím nesetkali
  • Že jsou na nedostupném nebo neprostupném místě (tam ale zase obvykle člověku nevadí a za čas odletí)
  • Že je dál, než jsou naše dojezdové možnosti (cca 15km)

DĚKUJEME ZA SPOLUPRÁCI NA ZÁCHRANĚ ŽIVOTA VČELÍCH ROJŮ!

Se včelami jsme opravdu kamarádi.