Dr.Filip Terč – Phillip Tertsch

Zakladatel moderní světové apiterapie a světově proslulý a uznávaný člověk se narodin v Prapořišti u Kdyně a na jeho počest Světová apiterapeutická společnost slaví v den jeho narozenin (30.3.) Světový den apiterapie.

Co to je apiterapie? Léčba s pomocí včely a včelích produktů. Tedy naprosto přírodní léčba. První zmínky o ní jsou již ze starého Řecka, Dr. Terč ji začal „novodobě“ zkoumat na konci 19.století.

V Čechách je však Dr. Terč poněkud pozapomenutý. No bodejť by se na něj v Čechách plných léků a chemických medikamentů nezapomnělo! A tak se navraťme trochu k přírodě a Dr. Terče si připomeňme.

Jak Dr. Terč apiterapii objevil? Náhodou. Popíchaly ho včely. Zrovna do revmatizmem znehybnělé ruky. A ejhle, ruka se začala hýbat!

Obdobný pokud pak provedl na svých 650 pacientech. 593 z nich vykázaly změny k lepšímu. Jaká byla reakce těch cca 10% se nikde nepíše. Ale apiterapie byla na světě!

Dnes se v rámci apiterapie používá nejvíce „pojídání“ včelích produktů. Asi jste to ani netušili, když jste si dávali med do čaje. Ale polykat můžete med s různými příměsemi a přísadami,nebo pyl, mateří kašičku a propolis přimíchané do různých potravinových doplňků.

Další přírodní terapií je inhalace. Včely se v úlu neustále pohybují a víří křídly vše, co mají kolem sebe. Vzniká tak aerosol, ve kterém je k teplému vzduchu přimíchán pyl a různé silice a drobné částečky včelích produktů. A když to dýcháte, dělá vám to dobře. Nemusíte odvážně strkat hlavu do úlu jako zdatní včelaři. Stačí si připojit k úlu ventilátor a inhalační masku. A nezapomeňte na sítko, které zabrání včelám, aby se dostaly až k Vám.

Krémy a masti s propolisem a mateří kašičkou si můžete vyrobit, nebo koupit i v lékárně nebo drogerii.

Lze tedy říci, že apiterapii vyzkoušel každý z nás! Někdo méně, jiný více, ale všichni nevědomky a ne příliš soustavně a cíleně. Apiterapie (cílenější a soustavnější) je jednou z nejjednodušších cest navrácení přírodního zdraví každému člověku sužovanému problémy moderní doby. Lze ji „užívat“ nejen při nachlazení, ale i při stresech, depresích, únavě nebo nechuti do života.

Všimli jste si, že včelaři jsou většinou starší lidé plní elánu?!

A ještě ke jménu – interpretace česká nebo německá není podstatná. Narodil se a žil celý život v Rakousko-Uhersku, tatínek byl Tertsch, ve slovinském Mariboru, kde prožil většinu života je uváděn jako Terč. A hlásil se k tomu, že je Čech.