Mateřské školy

Programy pro všechny věkové skupiny MŠ:

Základní program ve Včelíně nebo ve třídě – základní informace formou hry, sledování včel v bezpečném prostoru (100% zabezpečení), ochutnávání medu. 1 vyučovací hodina, 15 až 30 dětí, cena 60,-Kč/dítě, min. 1.200,-Kč (+ je třeba individuálně dopočítat přípravu a dopravu podle místa, kam za vámi pojedeme), pedagogický doprovod zdarma, pracovní list

Kája a Kája ve Včelíně – základní informace formou hry, sledování včel v bezpečném prostoru proskleného včelína, možnost sledování otevřeného úlu po skupinách a s kuklami (100% zabezpečení), ochutnávání medu. 1 vyučovací hodina, 15 až 30 dětí, cena 60,-Kč/dítě, min. 1.200,-Kč, pedagogický doprovod zdarma, pracovní list

Kája a Kája ve třídě – základní informace formou hry, sledování včel v bezpečném proskleném úlu, ochutnávání medu. 1 vyučovací hodina, 15 až 30 dětí, cena 60,-Kč/dítě, min. 1.200,-Kč (+ je třeba individuálně dopočítat přípravu a dopravu podle místa, kam za vámi pojedeme), pedagogický doprovod zdarma, pracovní list (pouze pro Prahu a okolí, u vzdálenějších školek nutno připočítat náklady na dopravu)

Medobraní (pouze ve Včelíně od poloviny května do konce června) – pouze jako 2. hodina po základním programu, sledování včel v bezpečném prostoru proskleného včelína,  možnost sledování otevřeného úlu po skupinách a s kuklami (100% zabezpečení) + odebírání plástů z úlu, děti si vyzkouší odvíčkovávání a vytáčení medu, ochutnávání vytočeného medu. 2 vyučovací hodiny, 15 až 30 dětí, cena 120,-Kč/dítě, min. 2100,-Kč pedagogický doprovod zdarma – vhodné pouze pro předškoláky

Včelí produkty pro MŠ ve Včelíně – pouze jako 2. hodina po základním programu, sledování včel v bezpečném prostoru proskleného Včelína, jednoduché představení vybraných včelích produktů a jejich využití pro člověka. Děti si ochutnají med a vyrobí si svíčku ze včelího vosku. 2 vyučovací hodiny, 15 až 30 dětí, cena 120,-Kč/dítě, min. 2100,-Kč, pedagogický doprovod zdarma, vhodné pouze pro předškoláky

O důležitosti včel pro celý svět ví nebo tuší asi každý. Více než 90% přínosu z činnosti včel pro lidstvo tvoří opylování rostlin a plodin. A jen necelých 10% tvoří med, vosk a další včelí produkty. Kdysi Albert Einstein řekl, že pokud vyhynou včely, do čtyř let vymře i lidstvo. Raději to nebudeme zkoušet, ale provázanost činnosti včel na potravní řetězce ostatních živočichů je obrovská.

Pro lepší poznání života včel jsme pro Vás připravili možnost návštěvy ve včelíně a nebo návštěvu včelaře s proskleným úlem plným včel u vás ve škole.

Jaký je v návštěvách rozdíl? Včelín v Ořechu je světový unikát. Je prosklený a tak bez obav ze žihadla může celá třída najednou sledovat včelaře při práci a přes sklo pozorovat včely  doslova z několika centimetrů. Vše samozřejmě s odborným výkladem přizpůsobeným věku dětí.

Ti odvážnější si pak mohou v kuklách spolu se včelařem zkontrolovat, jak si včely svůj úl vytápí a jak se v něm pohybují. Všichni si pak mohou vzít včelu i na ruku. Pochopitelně vybereme trubce, který nemá žihadlo.

Včelař pro svou návštěvu ve škole přináší jak přenosný prosklený úl, tak některé pomůcky, nářadí a další zajímavosti ze včelína. Možná je i malá soutěž bez naučné stezky a samozřejmě s sebou pravidelně přinášíme i pracovní listy.

Při návštěvě ve škole samozřejmě nemůžeme ukázat vše jako ve včelíně, tato varianta je ale méně náročná na čas a přesun dětí do včelína a zpět.

V obou případech se Vám budou věnovat zkušení a dlouholetí včelaři. Ing. Vladimír Glaser a Tomáš Přecechtěl včelaří více než 20 let, za svoji činnost mají několik ocenění i z mezinárodních setkání a  v posledních letech získali zlatou a stříbrnou medaili v celostátní soutěži „Český med“. Tedy nejvyšší odborné ocenění, které může včelař v ČR získat.

Sledování a ukazování včel je možné pouze od 1. dubna do 30. července. V ostatních měsících je třeba respektovat, že včely potřebují klid. Pokud bychom je rušili, mohly by být i pro nás nebezpečné.

Platbu je možné provést pouze v hotovosti nebo na fakturu předem..

Pedagogický doprovod má prezentace zdarma.

Ideální počet dětí ve včelíně je 20 až 30. Při  početnějších návštěvách rozdělíme děti na skupiny a prochází jednotlivými částmi programu postupně. Při počtu dětí větším než 36 je třeba počítat s tím, že nelze program stihnout za jednu hodinu a je tedy třeba objednat dva hodinové programy.

Společně s našimi včelkami  se těšíme na setkání s Vámi

Ing. Vladimír Glaser

Vedoucí Včelína Ořech, Kopaninská 189, Ořech

www.vcelinorech.cz

Tel.:  602614170, mail:  glaser@orech.cz