Jarní dokrmení

Na jaře potřebují včely zásoby energie pro obnovu dlouhověkých včel a rychlý rozvoj celého včelstva. K zásobám si donesou pyl z jehněd a jív a dostatek vody z nejbližšího zdroje.

Pokud nemáte váhu pod každým úlem, těžko budete přesně zjišťovat, kolik mají na jaře (cca únor) včely ještě zásob. Pokud byste je chtěli otevřít a kontrolovat. tak je nejspíš zahubíte chladem a před tím vám nadělí plno žihadel. A tak není na škodu jim bez kontroly „přilepšit“ trochou těsta. Někdy se toto krmení označuje jako „jarní podněcování“.

Těsto si můžete vytvořit jako směs medu a moučkového cukru. Poměr může být různý. Je třeba, aby vzniklo vláčné těsto, které je možné válečkem rozválet, ale zároveň vám „neteče“ z ruky. Nebo je možné koupit průmyslově vyráběné těsto.

Vezměte dva papíry na pečení, jeden pocukrujte moučkovým cukrem, pak na něj dejte těsto (obvykle 0,3 až 0,5kg), na něj druhý papír a těsto mezi papíry rozválejte na placku o tloušťce cca 5 mm.

Placku s papíry doneste k úlu, nasaďte si kuklu, otevřete úl, z těsta sejměte pocukrovaný papír a celou placku položte na loučky nad plodové těleso (=tam, kde je nejvíce včel a těstem dolů). A rychle zavřete.

Nyní máte jistotu, že vám včely rozhodně nepadnou hlady.

těsto správné konzistence na pocukrovaném pečícím papíru.
placka nad plodovým tělesem.