Včelařské kurzy

POŘÁDÁME S OHLEDEM NA VČELY A TAK, ABY KURZISTÉ CO NEJVÍCE PRACOVALI SE VČELAMI. NE S TEORIÍ. A TO JE MOŽNÉ POUZE OD ÚNORA DO ČERVNA.

KURZY 2020 TEDY JIŽ SKONČILI. MÁTE-LI ZÁJEM O KURZY 2021, NAPIŠTE NÁM (VCELINORECH@GMAIL.COM) A MY VÁS BUDEME KONTAKTOVAT IHNED, AŽ KURZY VYPÍŠEME. POČTY ÚČASTNÍKŮ JSOU OMEZENÉ. VĚTŠINA KURZU BÝVÁ ZAPLNĚNA DO VÁNOC.

CHCETE-LI POUKAZ NA KURZ JAKO VÁNOČNÍ DÁREK, OBJEDNEJTE SI HO VČAS, NA KONKRÉTNÍ KURZ I JMÉNO. POUKAZ POŠLEME POŠLEME E-MAILEM NEBO SI HO VYTIŠTĚNÝ MŮŽETE U NÁS VYZVEDNOUT.

Ekocentrum Včelín Ořech pořádá několik typů kurzu včelaření. Všechny jsou zaměřeny především na PRAXI a ohleduplnost ke včelám. Po první – teoretické části (nezbytné minimum) se v každé lekci dostanou budoucí včelaři k některé ze včelařských činností a mohou si je i sami odzkoušet.

Včelín je dobře dostupný pražskou MHD a je u něj vyhrazené parkoviště pro účastníky kurzů

Včely jsou nezávislí a neochočitelní živí tvorové. Řídí se zákony přírody. Pokud s nimi chce člověk vycházet a včelařit, musí ctít přírodu, tedy i počasí.

Včelaření je dlouhodobá péče o včely, tedy o hospodářská zvířata. Na rozdíl od pejsků nevyžadují včely každodenní vycházky s páníčkem, ale potřebují jinou dlouhodobou péči. Ta má své zákonitosti a lhůty.

Součástí kurzů je i poradenství při pořizování úlů, včelstev a pomůcek, výběru stanoviště, právní minimum, co a jak se sousedy, apod.

Poukaz na kurz je možné dát i jako narozeninový nebo vánoční dárek. Chcete-li i úl jako dárek, rádi vám řekneme pár zásad, abyste věděli, který úl se hodí pro vaše včelaření.

O dlouhodobý a střednědobý kurz je v posledních letech velký zájem a počet účastníků je velmi omezen (vzhledem k praktickému charakteru kurzu i vzhledem k šetrnému přístupu ke včelám). Máte-li tedy o kurz zájem, přihlašte se na vcelinorech@gmail.com 

PRAKTICKÉ KURZY 2021 PŘIPRAVUJEME A TROCHU SE BUDOU MĚNIT, ALE PODÍVEJTE SE NA KURZY 2020

Jedna lekce je teoretická, s nezbytnými základy a pravidly a všechny ostatní jsou praktické, teby „ve včelách“. Kurzy jsou určeny pro dospělé. Děti do 15ti let mohou absolvovat kurz pouze společně s dospělým. Podle našich zkušeností je pro včelaření NEZBYTNÉ si všechny práce vyzkoušet. Jen tak předejdete pozdějším zklamáním, trápením a zbytečného úhynu. Všechny naše kurzy jsou založeny na tom, že jsou praktické. Kurzistům navíc i po skončení kurzu poskytujeme osobní i telefonické konzultace zdarma. Včelaříme v úlech s nástavkovou mírou 39x24cm.

Kurzy jsou kapacitně omezené, aby si včelaři mohli bez problémů všechny činnosti vyzkoušet a s co možná nejšetrnějším přístupem ke včelám.

ODDĚLKY

Všem našim kurzistům zaručujeme, že si budou moci sami vytvořit nebo objednat kvalitní oddělky (=mladá, začínající včelstva) za výhodnějších podmínek než běžní zájemci (. Počty oddělků si upřesníme až poté, kdy budete mít alespoň základní informace o včelách.

ÚLY, NÁŘADÍ A POMŮCKY

Rádi vám poradíme, co je třeba ke včelaření. Doporučujeme nákup včelařských potřeb až v průběhu kurzu. U nás si je vyzkoušíte a uvidíte, co je pro vás to nejideálnější. To si pak můžete koupit nebo objednat v jakékoli prodejně. Každoročně pomáháme novým včelařům se společným nákupem úlů.

TERMÍNY LEKCÍ

První lekce je teoretická a je společná pro všechny dlouhodobé kurzy. Bude se konat v pátek 28.2.2020 od 18.00 do 21.00 v Pensionu U Barona Prášila v Ořechu.

Termíny dalších lekcí jsou orientační a mohou se nepatrně (+ – týden) měnit v závislosti na rozvoji včel a aktuálním počasí tak, aby kurzisté vždy mohli sledovat včely v dané aktivitě a vyzkoušet si aktuální práci. Včely jsou živý tvor, jejich rozvoj a chování závisí na aktuálním počasí, pokud se o nich chceme dozvědět co nejvíce, musíme se jim přizpůsobit.

NAHRAZOVÁNÍ LEKCÍ

Pokud se kurzista nemůže zúčastnit některé lekce, může si ji nahradit s jiným srovnatelným kurzem. Náhrady jsou možné jen v rámci stejné lekce. Především proto, že následující lekce se již bude věnovat jinému tématu. Všechna nahrazování je třeba předem domluvit.

OBJEDNÁVÁNÍ KURZŮ

Kurzy si můžete objednávat mailem na vcelinorech@gmail.com. Po zaslání objednávky vám zašleme fakturu a až po její úhradě máte místo na kurzu definitivně zarezervováno. Kurzovné je možné u nás uhradit i hotově po předběžné domluvě. Takto budou zaplňovány kurzy až do vyčerpání kapacity. Chcete-li navštěvovat kurz společně s někým dalším, objednávejte je zároveň nebo to na objednávku poznamenejte. Chcete-li kurz jako dárek, můžeme pro vás připravit „DÁRKOVÝ POUKAZ“.

Přihláška do Praktického kurzu včelaření pro rok 2020 ve Včelínu Ořech

DLOUHODOBÝ PRAKTICKÝ KURZ SOBOTNÍ

Je určen všem, zájemcům o včelaření. Bez rozdílu, zda chtějí včelařit již v roce 2020 nebo 2021. A také těm, kteří již bez jakýchkoli znalostí včelařit začali a potřebují si doplnit znalosti i zkušenosti.

Termíny: soboty dopoledne, 9.00 až 12.00, předpokládané: 14.3., 4. a 18.4., 1. (pátek), 16. a 30.5. a 13.6.2020

Cena: 3.690,-Kč, sleva pro dalšího rodinného příslušníka 500,-Kč.

DLOUHODOBÝ PRAKTICKÝ KURZ PÁTEČNÍ

Je určen všem, zájemcům o včelaření. Bez rozdílu, zda chtějí včelařit již v roce 2020 nebo 2021. A také těm, kteří již bez jakýchkoli znalostí včelařit začali a potřebují si doplnit znalosti i zkušenosti.

Termíny: pátek odpoledne, 15.00 až 18.00, předpokládané 13.3.,3., 17.4. a 30.4. (čtvrtek), 15. a 29.5. a 12.6.2020

Cena: 3.690,-Kč, sleva pro dalšího rodinného příslušníka 500,-Kč

INTENZIVNÍ PRAKTICKÝ KURZ

Je dlouhodobý kurz a je určen těm, kteří si chtějí všechny praktické činnosti vyzkoušet raději vícekrát, v menší skupince do 10ti osob. V menší skupince je i větší prostor pro diskusi a individuální řešení otázek.

Termíny: soboty odpoledne, 13.00 až 16.00, předpokládané 14.3., 4. a 18.4., 1. (pátek), 16. a 30.5. a 13.6.2020

Cena: 5.680,-Kč, sleva pro dalšího rodinného příslušníka 1.000,-Kč.

ROZŠIŘUJÍCÍ PRAKTICKÝ KURZ

Je určen pro včelaře, kteří v minulých letech absolvovali naše včelařské kurzy a další včelaře, kteří mají se včelami již alespoň jednoletou zkušenost.

Všechny lekce budou praktické. Vždy si zopakujeme a vyzkoušíme, co a jak má včelař dělat v nejbližším měsíci. A dále se budeme věnovat zvláštnostem a okrajovým tématům spojeným s chovem včel.

Termíny: pátek odpoledne 16.00 až 18.00, předpokládané 6. a 27.3., 24.4., 22.5. a 19.6.

Cena: 1.890,-Kč

PŮLDENNÍ KURZ

Kurz je určen laikům, kteří se chtějí podívat na včely, prohlédnout si v klidu úl, vyzkoušet si některou z prací včelaře.

Termíny: kurzista se připojí k některému z praktických kurzů v jejich termínu a absolvuje jednu lekci společně. Termín je NUTNÉ předem domluvit.

Cena: 600,-Kč/os/kurz