Kateřina Okénková Glaserová

27 let, architektka, na rodičovské dovolené

V Ořechu žiji od narození a znám ho jako svoje boty. O dění v obci jsem se ale začala více zajímat až před pár lety, velkým zlomem pro mě bylo narození dcery Julie. Teprve na procházkách s kočárkem, kdy má člověk čas se dívat kolem sebe a přemýšlet, jsem si začala všímat všech skvělých věcí, které tu máme. Také mě ale začalo napadat, co by se dalo ještě zlepšit. Například tu jsou místa, kde chybí chodník, třeba na ulicích Zbuzanská nebo Slivenecká. Hbitý chodec se pořádně rozhlédne a problémový úsek přeběhne, ale vystrčit do silnice kočárek s dítětem stojí hodně odvahy.
Životu v Ořechu by také prospělo, kdyby obec podpořila vznik nových služeb, například kavárnu, hospodu nebo větší obchod. Ne každý z nás dojíždí denně do Prahy, aby si vše obstaral tam. Ale i kdyby ano, je milé mít třeba “svoji” cukrárnu, která by byla za rohem, a kde by se Ořešáci potkávali tak, jako dříve v obchodě. V okolních obcích se podobné služby udržely, věřím, že ani u nás by to nebyl problém.
Vystudovala jsem architekturu, proto mi je blízké i téma územního plánu, který se právě připravuje. Ořech se bude rozrůstat a my můžeme nyní ovlivnit, jakým se vydá směrem.