NOC KOSTELŮ 2019

Vizuální styl Noci kostelů 2019

Úplně poprvé si budete moci prohlédnout věž ořešského kostela a především zvon sv. Václava. Prohlídky budou probíhat od 19.00 do 20.30 a od 21.00 do 21.45 po čtvrthodinách a skupinkách po max. 6ti osobách. Prohlídky jsou zdarma a vzhledem k velkému zájmu doporučujeme, abyste si prohlídku předem zarezervovali. Vyberte si čas začátku prohlídky (19.00, 19.15, 19.30, 19.45, 20.00, 20.15, 21.00, 21.15 a 21.30) a napište nám ho na mail: glaser@orech.cz. Zároveň připište svoje jméno, počet míst a svoje telefonní číslo.

Třípatrová věž s úzkým a strmým schodištěm byla ke kostelu přistavěna až v roce 1859 a více než tunový zvon byl nahoru vytahován pomocí kladek a koňských spřežení. Před tím byl zvon v samostatné zvonici, která stávala na sever od kostela (směrem k Řeporyjím). Dodnes je tam patrná část podezdívky hrázděné zvonice.

Původní zvon pocházel ze zvonařské dílny Brikcí a byl vyroben přímo pro ořešský kostel. Což je na zvonu uvedeno a bylo to na tu dobu velmi neobvyklé. Velikostí, zdobením, historií i věkem je zvon velmi vzácný a můžete ho spatřit na nádvoří Středočeského muzea v Roztokách. Jak se tam dostal a proč není v Ořechu? I to se můžete dozvědět na noci kostelů. Jen si nezapomeňte včas zarezervovat svoji prohlídku.

Prohlídka není z bezpečnostních důvodů vhodná pro děti do 6ti let (ke každému dítěti doporučujeme jako doprovod na schodech jednoho dospělého), dále pro osoby, které nemohou na úzkých strmých schodů a do stísněných prostor. Je třeba počítat s tím, že prostory nejsou dokonale čisté a můžete si tudíž zamazat oblečení.

Celý program ořešské Noci kostelů naleznete ZDE.

Těším se na vás.

Vladimír Glaser