Humanitární pomoc v Muzeu

V rámci humanitární pomoci uprchlíkům z Ukrajiny jsme nabídli provizorní střechu nad hlavou na 2 měsíce v prostorách Muzea medu a českých Vánoc. Nabídku přijaly 3 maminky a 7 jejich dětí (5 až 11 let) od Lvova. Přijely v pondělí 7.3. večer. Jsou všichni řádně registrovaní jako uprchlíci, obdobně kulturní jako my, není třeba se jich bát. Určitý problém mají v tom, že umí pouze ukrajinsky a neumí žádný jiný jazyk. Pokud je potkáte a budete-li mluvit pomalu a přidáte ruce a nohy, domluvíte se s nimi.

Pro první dny jsme jim s pomocí těch, kteří je sem dopravili zajistili vše potřebné. Sousedé a kamarádi pak na naši výzvu přinesli další potřebné věci a potraviny.

Ivanka, Naďa, Irina a jejich děti Andrej, Arsen, Viktoria, Anastasia, Maxim, Konstantin a David všem děkují za pomoc. V současné době mají u nás střechu nad hlavou, mohou spát v postelích, mají základní kuchyňskou linku, ostatní nábytek a mohou se vykoupat a vyprat si oblečení v pračce.

Díky všem, kteří pomohli při jejich příjezdu mají i potřebné potraviny a další potřeby pro život na nejbližší měsíc. Mají silnou wifi a děti se tak mohou učit on-line v ukrajinských školách a mají i dobré spojení s ostatními příbuznými a kamarády, kteří zůstali na Ukrajině.

V současné chvíli sami nic nepotřebují. Prosí všechny, aby i nadále pomáhali především těm, kteří zůstali na Ukrajině a bojují i za to, aby se měli kam vrátit. Ještě jednou děkují za podporu Ukrajině.

 

Zodpovědní rodiče se špatnými zkušenostmi

Jsou to lidé jako my. Představte si tedy sebe ve chvíli, kdy na ČR budou Rusové házet bomby. Vezmete auto, naložíte do něj děti a vše cenné a potřebné a vyrazíte pryč. Někam, kde je bezpečno, kde máte nějaké zázemí a někoho znáte. Tedy nejlépe za manželem, který pracuje v Praze nebo středních Čechách (v našem případě v Řeporyjích). Zodpovědný táta pak hledá u známých po okolí, kde by je mohl dočasně ubytovat. Ukrajinci navíc mají špatnou zkušenost. V nedávné době je již jednou Rusové napadli. Obsadili Krym a východní část Ukrajiny. Celý svět v tu chvíli oznámil, že se mu to nelíbí. Ale svým dalším chováním v podstatě okupaci schválil. Obdobně jako u nás v roce 1968.

 

Proč Ukrajinci – muži pracují v ČR a nebojují na Ukrajině?

Ukrajina, stejně jako ČR, má profesionální armádu. Dělníci, kteří jsou v Čechách nemají žádný výcvik a většinou ani nedrželi žádnou zbraň v ruce. Nemohou bojovat se současnou technikou. Všichni by měli být v průběhu 90ti dnů povoláni do armády. Až povolání dostanou, odjedou domů, ve vojenské nemocnici je vyšetří a pak musí absolvovat vojenský výcvik.

Do té doby je pro Ukrajinu lepší, když pracují, vydělávají a posílají peníze domů na Ukrajinu, kde je jich nyní potřeba více, než v době míru.

Dana a Vladimír Glaserovi, Kopaninská 189, Ořech