Kurzy

PRAKTICKÉ KURZY PRO VČELAŘE

Pokud máte zájem o kurzy a vámi zvolený je již zaplněn nebo jste vhodný nenašli, napište nám (vcelinorech@gmail.com), sdělíme vám aktuální situaci

Včelín je dobře dostupný MHD a je u něj vyhrazené parkoviště pro účastníky kurzů

Včely jsou nezávislí a neochočitelní živí tvorové. Řídí se zákony přírody. Pokud s nimi chce člověk vycházet a včelařit, musí ctít přírodu, tedy i počasí.

Praktické kurzy včelaření 2018

Ekocentrum Včelín Ořech z.s., Kopaninská 189, 252 25 Ořech

 

Včelaření je dlouhodobá péče o včely, tedy o hospodářská zvířata. Na rozdíl od pejsků nevyžadují včely každodenní vycházky s páníčkem, ale potřebují jinou dlouhodobou péči. Ta má své zákonitosti a lhůty.

Součástí kurzů je i poradenství při pořizování úlů, včelstev a pomůcek, výběru stanoviště, právní minimum, co a jak se sousedy, apod.

Poukaz na kurz je možné dát i jako vánoční dárek. Chcete-li i úl jako dárek, rádi vám řekneme pár zásad, abyste věděli, který úl se hodí pro vaše včelaření.

 

Dlouhodobý

Kurz, jehož součástí je i tvorba včelstva, který si na závěr kurzu účastníci mohou odnést domů. Po absolvování kurzu jsou účastníci opravdovými včelaři a mohou začít samostatně včelařit. I když třeba z počátku s naší dopomocí „přítele na telefonu“. Klobouk, rukavice apod. vám zapůjčíme.

2.3. – teoretická část, prohlídka včelína a prázdného úlu – vzhledem k tomu, že jde o teoretickou část, bude jí věnován páteční večer – ostatní lekce budou uzpůsobeny tak, aby vyhovovaly včelám

předpokládané termíny

24.3. – jarní prohlídka, léčení, dokrmení, …

21.4. – tvorba oddělků

4.5. – kontrola oddělků – matečníků, posílení oddělků

18.5. – kontrola vylíhlých matečníků, krmení oddělků

1.6. – rojení, kontrola kladení nových matek v oddělku

15.6. – vytáčení medu, letní léčení a zazimování včelstev

Cena kurzu je 4.200,-Kč za osobu. Pokud se kurzu zúčastní s některým včelařem další rodinný příslušník, má 50% slevu na kurzovné bez nároku na vlastní včelstvo.

 

 

Odpolední

zatím nebyl pro rok 2018 stanoven termín

Cílem kurzu je praktické seznámení se včelařením, životem včel, pomůckami, včelími produkty, prohlídka včelstev (= přímé prohlížení úlů účastníky).

Absolvent by měl po Odpoledním kurzu pochopit život a základní zákonitosti života včelstev.

NENÍ ALE SCHOPEN samostatně začít včelařit!

Cena kurzu je 420,-Kč za osobu. Další rodinný příslušník uhradí pouze 350,-Kč.

Přihlášky na kurzy- mailem vcelinorech@gmail.com, tel. 602614170, 725814757, Vladimír Glaser, předseda spolku

 

Kvalitní a zdravé oddělky

pro úly 39/24 (ostatní míry po individuální domluvě)
Oddělky budou připravené k odběru na přelomu června a července, přičemž obsedají 5 -6 rámků. Jejich odběr je pak možný pouze osobně ve Včelínu Ořech. Vždy s nimi dostanete i potřebné doklady.
Počet oddělků je po letošní zimě výrazně omezen, záznamy bereme pouze do vyčerpání připravovaného počtu oddělků. Záloha 50% za oddělek. Ceny na dotaz.

Vyzimovaná včelstva 39x 24cm
silná včelstva, která přinesou med již v červnu. Vždy s potřebnými doklady a vyšetřením na mor včelího plodu a varoázu. Odběr v průběhu první poloviny dubna. Počet omezen. Ceny na dotaz.

„Rychlé oddělky“

V poslední době se výrazně zvýšila poptávka po „rychloodělcích“ (odborně se toto včelstvo více blíží smetenci než oddělku). A to především kvůli ceně. Tato včelstva na rozdíl od našich skutečných oddělků jsou k dostání sice od května do konce srpna, ale do síly a skutečného života včelstva se dostanou minimálně až po roce. Pokud se stabilizují a přežijí. Nikdy se včelaři nepodaří „přemést“ do oddělku včely v požadovaných skupinách stáří tak, aby byly poměry správně vyrovnané. Přesto – budete-li mít zájem, můžeme vám dodat i tyto „rychlooddělky“. Ceny na dotaz.

 

Červencový výprodej včelstev a oddělků

V červenci a srpnu u nás většinou nic nekvete a tak část včelstev (pokud ještě nějaká navíc budou) prodáváme za nižší cenu, než abychom je odváželi někam za pastvou.

 

Technická pomoc začínajícím včelařům
V případě zájmu můžeme pomoci s výběrem stanoviště pro včely, i s nákupem nových úlů a náčiní pro začátek včelaření. V neposlední řadě zapůjčíme některé potřeby pro včelaře, abyste si je nemuseli hned z počátku kupovat.
Umožníme včelaření i na naší včelnici (především pro ty, kteří nemají pro včelaření doma prostor). Prostor a kapacita jsou omezeny, doporučujeme se objednat co nejdříve.