Kurzy

PRAKTICKÉ KURZY PRO VČELAŘE

Pokud máte zájem o kurzy a vámi zvolený je již zaplněn nebo jste vhodný nenašli, napište nám (vcelinorech@gmail.com), sdělíme vám aktuální situaci

Včelín je dobře dostupný MHD a je u něj vyhrazené parkoviště pro účastníky kurzů

Včely jsou nezávislí a neochočitelní živí tvorové. Řídí se zákony přírody. Pokud s nimi chce člověk vycházet a včelařit, musí ctít přírodu, tedy i počasí.

Praktické kurzy včelaření 2018

Ekocentrum Včelín Ořech z.s., Kopaninská 189, 252 25 Ořech

Včelaření je dlouhodobá péče o včely, tedy o hospodářská zvířata. Na rozdíl od pejsků nevyžadují včely každodenní vycházky s páníčkem, ale potřebují jinou dlouhodobou péči. Ta má své zákonitosti a lhůty.

Součástí kurzů je i poradenství při pořizování úlů, včelstev a pomůcek, výběru stanoviště, právní minimum, co a jak se sousedy, apod.

Poukaz na kurz je možné dát i jako vánoční dárek. Chcete-li i úl jako dárek, rádi vám řekneme pár zásad, abyste věděli, který úl se hodí pro vaše včelaření.

O dlouhodobý a střednědobý kurz je v posledních letech velký zájem a počet účastníků je velmi omezen (vzhledem k praktickému charakteru kurzu i vzhledem k šetrnému přístupu ke včelám). Máte-li tedy o kurz zájem, přihlašte se na vcelinorech@gmail.com předběžně již dnes na kurzy v roce 2019 (tradičně březen až červen). Budete mít jistotu, že budete mezi prvními, kdo se o aktuálním vypsání termínů dozvíte. Pak si budete moci zvážit, zda na kurz v danou dobu chcete nebo ne.

Dlouhodobý (je již plně obsazen)

Kurz, jehož součástí je i tvorba včelstva, který si na závěr kurzu účastníci mohou odnést domů. Po absolvování kurzu jsou účastníci opravdovými včelaři a mohou začít samostatně včelařit. I když třeba z počátku s naší dopomocí „přítele na telefonu“. Klobouk, rukavice apod. vám zapůjčíme. Kurz bude zakončen zkouškou a úspěšní noví včelaři získají certifikát.

Střednědobý kurz

Kurz, který svým časem kopíruje nejdůležitější období rozvoje a života včel a vhodně kombinuje teorii s praxí. Účastníci si vyzkouší všechny podstatné činnosti v úlu. Kurz začíná 24.3., trvá do 16.6. a jeho úspěšní absolventi získají včelařský certifikát.

Probíhá od 24.3. do 16.6. a obsáhne všechny aktivity spojené s prací v úlu se včelami v době rozvoje včel (od srpna do března se se včelami nepracuje, úly se nemají vůbec otevírat). Každá lekce má  cca 3 hodiny (záleží i na množství dotazů účastníků). Každá lekce bude mít na začátku teoretickou část (teoreticky probereme to, co budeme prohlížet a dělat v praxi, první lekce bude navíc obsahovat „základní teorii“), pak bude probíhat praktická část – prohlídka včelstva a ukázka a vyzkoušení prací potřebných pro dané období. Kurz bude zakončen malým testem a předáním certifikátů.

V případě, že se nebudete moci lekce z vážných důvodů zúčastnit, budete mít možnost si ji „nahradit“ v rámci dlouhodobého kurzu. Je třeba se na náhradě vždy předem domluvit.

Na rozdíl od dlouhodobého kurzu si jeho účastníci nebudou moci odnést svoje vlastní včelstvo.

Jednotlivé lekce budou probíhat 23.3. od 18.00 do 21.00 a dále 21.4., 5.5., 19.5., 2.6. a 16.6. vždy od 9.00 do 12.00 v Ořechu, V pensionu U Barona Prášila, Kopaninská 189 a ve Včelíně Ořech (stejná adresa).

Cena kurzu je 2.460,-Kč/osobu.

Kurz je určen max. 12ti zájemcům a bude otevřen pouze při dostatečném počtu zájemců.

Pokud máte o kurz zájem, napište mi prosím co nejdříve, zbývá poslední volné místo (ke 14.3.), zašleme Vám fakturu na kurzovné a její úhradou budete definitivně přihlášeni.

Pokud máte o kurz zájem, napište mi prosím co nejdříve, nejpozději do pondělí 12.3. 18.00 na vcelinorech@gmail.com.

 

Odpolední (se v roce 2018 kvůli naprostému vytížení všech včelařů konat nebude)

Cílem kurzu je praktické seznámení se včelařením, životem včel, pomůckami, včelími produkty, prohlídka včelstev (= přímé prohlížení úlů účastníky).

Absolvent by měl po Odpoledním kurzu pochopit život a základní zákonitosti života včelstev.

NENÍ ALE SCHOPEN samostatně začít včelařit!

Cena kurzu je 420,-Kč za osobu. Další rodinný příslušník uhradí pouze 350,-Kč.

Přihlášky na kurzy- mailem vcelinorech@gmail.com, tel. 602614170, Vladimír Glaser, vedoucí ekologické včelařské výchovy

 

Kvalitní a zdravé oddělky (pro rok 2018 máme zcela vyčerpáno, bereme záznamy pro rok 2019)

pro úly 39/24 (ostatní míry po individuální domluvě)
Oddělky budou připravené k odběru na přelomu června a července, přičemž obsedají 5 -6 rámků. Jejich odběr je pak možný pouze osobně ve Včelínu Ořech. Vždy s nimi dostanete i potřebné doklady.
Počet oddělků je po letošní zimě výrazně omezen, záznamy bereme pouze do vyčerpání připravovaného počtu oddělků. Záloha 50% za oddělek. Ceny na dotaz.

Vyzimovaná včelstva 39x 24cm – letos vyprodáno
silná včelstva, která přinesou med již v červnu. Vždy s potřebnými doklady a vyšetřením na mor včelího plodu a varoázu. Odběr v průběhu první poloviny dubna. Počet omezen. Ceny na dotaz.

„Rychlé oddělky“ – letos pro velký zájem o silné oddělky nebudeme „rychlé“ vytvářet

V poslední době se výrazně zvýšila poptávka po „rychloodělcích“ (odborně se toto včelstvo více blíží smetenci než oddělku). A to především kvůli ceně. Tato včelstva na rozdíl od našich skutečných oddělků jsou k dostání sice od května do konce srpna, ale do síly a skutečného života včelstva se dostanou minimálně až po roce. Pokud se stabilizují a přežijí. Nikdy se včelaři nepodaří „přemést“ do oddělku včely v požadovaných skupinách stáří tak, aby byly poměry správně vyrovnané. Přesto – budete-li mít zájem, můžeme vám dodat i tyto „rychlooddělky“. Ceny na dotaz.